Tittel
Kommisjonens gjennomføringsbeslutning (EU) 2015/1353 av 3. august 2015 om endring av vedlegg II til vedtak 2007/777/EF når det gjelder opplysningene om Sør-Afrika i listen over tredjeland og deler av tredjeland, hvorfra innførsel av kjøttprodukter og behandlede mager, blærer og tarmer til Unionen er tillatt i forbindelse med høypatogen aviær influensa
Siste nytt
EØS-notat offentlliggjort 8.9.2015
Nærmere omtale
Red. anm.: Innlemmet i EØS-avtalen ved hasteprosedyre uten vedtak i EØS-komiteen.
BAKGRUNN (fra departementets EØS-notat, sist oppdatert 7.9.2015
Sammendrag av innhold
Rettsakten endrer vedlegg II del 2 og 3 til beslutning 2007/777/EF når det gjelder oppføring av Sør-Afrika for import av strutsekjøtt og biltong/tørket kjøtt. Endringen medfører at det tillates import av strutsekjøtt behandlet etter metode A og biltong/tørket kjøtt behandlet etter metode E. Bakgrunnen for endringen er friforklaringen for høypatogen aviær influensa i hele Sør-Afrika.
Merknader
Rettslige konsekvenser
Endringene medfører at forskrift om import og transitt av fjørfe og visse fjørfeprodukter fra tredjestater må endres i henhold til rettsakten.
Økonomiske og administrative konsekvenser
Det vurderes at endringene vil ha få administrative og økonomiske konsekvenser.
Sakkyndige instansers merknader
Rettsakter etter forenklet prosedyre behandles ikke særskilt av Spesialutvalget for matområdet (SUMO). SUMO mottar til orientering en liste over
rettsakter som følger forenklet prosedyre.
Vurdering
Rettsakten vurderes som relevant og akseptabel.
Status
Rettsakten ble vedtatt i EU den 7. juli 2015 og publisert på OJ den 5. august 2015.
Nøkkelinformasjon
EU

EU-vedtak (CELEX-nr): viser også om rettsakten er i kraft | |
---|---|
Dato |
03.08.2015
|
Anvendelsesdato i EU |
25.08.2015
|
EØS

EØS-prosessen | |
---|---|
Saksområde |
Norge

Ansvarlig departement |
Landbruks- og matdepartementet
|
---|---|
Informasjon fra departementet |